همان‌طور که می‌دانید به‌طور میانگین حدود ۶۰ درصد از بدن هر انسانی را آب تشکیل می‌دهد. بنابراین کاملا واضح است که چرا نوشیدن آب کافی به‌ویژه در فصل گرما یکی از مهم‌ترین عوامل در حفظ شادابی و سلامتی است. بسیاری از ما به دلیل مشغله‌های مختلف نوشیدن آب را فراموش می‌کنیم و متاسفانه مادران هم همه‌جا در کنارمان حضور ندارند تا این موضوع را یادآوری کنند! ولی ازآنجاکه گوشی موبایل تقریبا در کل شبانه‌روز کنار ماست، شاید یک اپلیکیشن خوب بتواند در غیاب مادر از عهده‌ی این کار برآید. خوشبختانه اپلیکیشن‌های زیادی در این زمینه وجود دارد و ما امروز قصد داریم یکی از بهترین آن‌ها را به شما معرفی کنیم. با ما و نقد و بررسی اپلیکیشن سلامتی «واتر درینک ریمایندر» (Water Drink Reminder) برای گوشی‌های هوشمند اندرویدی همراه باشید.

خوشبختانه استفاده از اپلیکیشن Water Drink Reminder بسیار آسان است. اگر برای اولین بار این اپلیکیشن را اجرا کنید در اولین گام لازم است وزن و زمان خواب و بیداری خود را به آن اعلام کنید. البته در صورت نیاز می‌توانید بعدها این مقادیر را از بخش تنظیمات اپلیکیشن تغییر دهید. اپلیکیشن سلامتی Water Drink Reminder از وزن برای محاسبه‌ی میزان آب روزانه‌ی مورد نیاز بدن و از زمان خواب و بیداری برای تنظیم یادآوری‌ها استفاده می‌کند. در همین صفحه امکان تعیین واحدهای استاندارد برای وزن و حجم هم وجود دارد. طبیعتا کاربران ایرانی بهتر است واحدهای میلی‌لیتر و کیلوگرم را برگزینند.

پس از تایید کردن مقادیر به صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن وارد خواهید شد. در بالای این صفحه نواری با عنوان Drink Target دیده می‌شود که میزان پیشرفت شما را در نوشیدن آب روزانه نسبت به میزان لازم برای بدنتان نشان می‌دهد. البته میزان آب لازم برای بدن به جز وزن از عوامل دیگری از جمله دمای هوا و میزان فعالیت بدنی هم تاثیر می‌گیرد. اپلیکیشن سلامتی Water Drink Reminder این موضوع را فراموش نکرده است. کافی است روی این نوار ضربه بزنید تا پنجره‌ای برای انجام این تنظیمات باز شود. از گزینه‌ی اول این پنجره می‌توانید برای تغییر وزن استفاده کنید. گزینه‌ی دوم اجازه می‌دهد میزان هدف را برای نوشیدن روزانه‌ی آب با توجه به عوامل متفرقه نظیر توصیه‌ی پزشک به میزان دلخواهی کم یا زیاد کنید. دو گزینه‌ی بعدی هم به تناسب وضعیت آب‌وهوا و میزان فعالیت بدنی که انتخاب می‌کنید میزان آب مورد نیاز روزانه را افزایش می‌دهند.

حال که میزان آب مورد نیاز روزانه‌ی خود را تنظیم کرده‌اید می‌توانید استفاده از این اپلیکیشن را آغاز کنید. اپلیکیشن سلامتی Water Drink Reminder به‌صورت پیش‌فرض در بازه‌ای که به‌عنوان زمان خواب و بیداری اعلام کرده‌اید هر یک ساعت با ارسال یک پیام یادآوری (Notification) نوشیدن آب را به شما یادآوری خواهد کرد. البته می‌توانید تنظیمات مربوط به یادآوری را هم به دلخواه خود تغییر دهید. برای این کار کافی است در صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن روی آیکن زنگوله در بالای سمت راست ضربه بزنید. در بالای این صفحه می‌توانید حالت یادآوری‌ها را از بین چهار گزینه‌ی مختلف انتخاب کنید. حالت اول (از سمت چپ) یادآوری را به‌طور کامل خاموش خواهد کرد. حالت دوم پس از این که میزان آبی که نوشیده‌اید از هدف روزانه فراتر برود ارسال یادآوری را متوقف خواهد کرد. در حالت سوم پس از رسیدن به هدف نیز یادآوری ارسال خواهد شد ولی بدون صدا خواهد بود و در حالت چهارم یادآوری به‌صورت خودکار در کل بازه ارسال می‌شود. بخش بعدی مربوط به نوع یادآوری‌هاست. در این بخش می‌توانید بازه و فاصله‌ی میان ارسال یادآوری‌ها را تغییر دهید یا به‌جای استفاده از حالت خودکار به‌صورت دستی زمان‌هایی را برای ارسال یادآوری تعیین کنید. گزینه‌های دیگر هم امکان تغییر تنظیماتی نظیر نوع صدای مربوط به یادآوری، بلندی صدا و استفاده از ویبره یا چراغ LED را فراهم می‌کند.

برای استفاده از امکانات پایش اپلیکیشن سلامتی Water Drink Reminder کافی است هر بار که آب می‌نوشید با زدن دکمه‌ی بعلاوه‌ی زرد رنگ در پایین صفحه‌ی اصلی مقدار حدودی آن را با انتخاب یکی از گزینه‌ها به اپلیکیشن اعلام کنید. با این کار این مقدار به آب مصرفی روزانه‌ی شما اضافه شده و کمک می‌کند از رسیدن به هدف روزانه مطمئن شوید. این اپلیکیشن چهار ویجت در اندازه‌های مختلف هم دارد که می‌توانید با اضافه کردن آن‌ها به صفحه هوم گوشی خود علاوه بر دیدن وضعیت مقدار آب مصرفی نسبت به میزان هدف روزانه به‌سرعت نوشیدن آب خود را در اپلیکیشن ثبت کنید. یکی از امکانات بسیار خوب دیگر این اپلیکیشن پشتیبانی آن از ساعت‌های هوشمند اندرویدی است. بدین ترتیب اگر شما صاحب یک ساعت هوشمند با سیستم‌عامل Android Wear باشید علاوه بر دریافت کردن یادآوری‌ها روی آن می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن مکملی که روی ساعت هوشمندتان نصب می‌شود میزان آب مصرفی را بدون نیاز به لمس گوشی به اپلیکیشن اعلام کنید.

اپلیکیشن سلامتی Water Drink Reminder تاریخچه‌ی نوشیدن آب شما را به‌طور کامل ذخیره می‌کند. برای دسترسی به این تاریخچه کافی است با زدن سه خط موازی در سمت بالای چپ صفحه به منوی اصلی اپلیکیشن وارد شوید و گزینه‌ی Drink Log را انتخاب کنید. همچنین امکان گرفتن گزارش هفتگی، ماهانه یا سالانه‌ی میزان نوشیدن آب در قالب یک نمودار خطی وجود دارد. برای این منظور می‌توانید از منوی اصلی گزینه‌ی Drink Report را انتخاب کنید. درصورتی‌که تغییرات وزن خود را هم به‌صورت مرتبط بروزرسانی کرده باشید امکان گرفتن گزارش تغییرات وزن با ورود به بخش Weight Report هم وجود دارد. گفتنی است که اگر جزو کاربران اپلیکیشن Google Fit باشید، اپلیکیشن سلامتی Water Drink Reminder به‌صورت پیش‌فرض وزن شما را با گوگل فیت همگام خواهد کرد.

با ورود به بخش تنظیمات (Settings) اپلیکیشن سلامتی Water Drink Reminder از منوی اصلی می‌توانید به امکانات بیشتری دسترسی داشته باشید یا گزینه‌های مختلف دیگری را تغییر دهید. برای مثال حتی در صورت نیاز می‌توانید حجم لیوان‌های پیش‌فرض موجود در اپلیکیشن را ویرایش کنید. همچنین در بخش تنظیمات امکان گرفتن نسخه‌ی پشتیبان از پایگاه داده‌ی اپلیکیشن روی اکانت گوگل یا حافظه‌ی داخلی گوشی وجود دارد.

در نهایت به اصلی‌ترین اشکال این اپلیکیشن یعنی بنرهای تبلیغاتی می‌رسیم که البته با توجه به رایگان بودن آن تا حدی قابل توجیه است. ولی چیزی که چندان توجیه‌پذیر نیست قرار دادن بنر تبلیغاتی درست زیر دکمه‌ی بعلاوه‌ی زردرنگ پایین صفحه است که باعث شد ما بارها به‌صورت اتفاقی آن را لمس کرده و از اپلیکیشن خارج شویم. با توجه به این‌که تولیدکننده‌ی اپلیکیشن از کلیک خوردن لینک تبلیغاتی کسب درآمد می‌کند می‌توان این موضوع را یک راهکار هوشمندانه‌ی نه‌چندان منصفانه تلقی کرد.